
„Kitömött állatok között fenyegetett meg” – Bodnár Zsuzsa támogatási felhívása
Kollégánk gyakran ír a hazai akkumulátorgyárakról és azok káros hatásairól. De volt, hogy egy hulladéklerakó tulajdonosa fenyegette meg egy cikke miatt.
Bemutatjuk, hogy kik írják az Átlátszót. Zubor Zalán újságíró elmondja, miben tudósít máshogy az Átlátszó az orosz-ukrán háborúról, mint a magyar média nagy része; milyen volt Demeter Szilárddal interjúzni; és mik azok az ügyek, amik ugyan felháborítók, de már át sem viszik az emberek ingerküszöbét.
Zubor Zalán a HVG-nél kezdte el az újságírást, dolgozott az akkor még független Origónál és a HírTV-nél, 2021 óta pedig az Átlátszó csapatának állandó tagja. Az Átlátszónál többször foglalkozott a közpénzek problémás felhasználásával, 2022 óta pedig rendszeresen beszámol az orosz-ukrán háború eseményeiről és az ezzel kapcsolatos dezinformációról, a magyar közéletben megfigyelhető orosz befolyásról.
Az oknyomozást sokan tartják valami misztikus dolognak, de valójában sokszor olyan forrásokra épül, amiket bárki nyilvánosan elérhet, ha tudja, hol kell keresni – Zubor Zalán is jelentős részben ilyen forrásokból dolgozik, legyen szó kétes közpénzes ügyekről vagy háborús hírekről.
2021-es cikksorozatában a sokmilliárdos állami pénzeket kapott Fidesz-közeli alapítványok (KEKVA-k) vagyonát mutatta be, köztük Demeter Szilárd alapítványi birodalmát. A kulturális kormánybiztost végül sikerült az Átlátszó podcastjában is megszólaltatni.
Szerzőnk erről a beszélgetésről is mesélt ebben a videóban:
A KEKVA-k mellett többször foglalkozott helyi civil szervezetek állami támogatásaival is: 2021-ben megírta a TAO-pénzeket eltüntető, majd cégtemetőbe juttatott nagykőrösi sportklub történetét – az ügyben a rendőrség nyomozást indított, bár az Átlátszón is bemutatott politikai felelősök ellen nem indul nyomozás.
Zubor Zalán 2021-ben és 2022-ben is utánajárt a Városi Civil Alap elköltésének is, bemutatva, hogy a támogatások lényegében az informális kormánypárti kampányfinanszírozás egy formáját jelentették. Különösen így volt ez Pécsett, ahol, mint kiderült, kisebb médiahálózatot hoztak létre a közpénz-támogatásokból a helyi Fidesz-alapszervezethez köthető „civil” szervezetek.
Az orosz-ukrán háború kitörése után Zubor Zalán a magyar sajtó ellentmondásos álláspontjairól tudósított a háborúval kapcsolatban. A kormányközeli médiában már a háború első heteiben megjelentek az orosz inváziót támogató hangok, míg mások ugyanazokat a hamis narratívákat propagálták, amelyeket Oroszország használt ürügyként a támadáshoz.
Részben az ilyen dezinformáció ellensúlyozására indította el az Átlátszó Világtérkép rovatában a heti összefoglalót, ami a hét ukrajnai eseményeiről számol be. Míg a magyar médiában jellemző, hogy nagyrészt politikusi nyilatkozatok alapján próbálnak tudósítani a háborúról – teret adva a politikai propagandának – addig a heti összefoglalók elsősorban nyílt katonai források (OSINT) és harmadik országok megfigyelőinek beszámolói alapján készülnek.
Ha fontosnak tartod Zubor Zalán újságírói munkáját, támogasd az Átlátszó szerkesztőségét egyszeri vagy rendszeres adománnyal, és/vagy az adód egy százalékának felajánlásával! A támogatási lehetőségek közül ide kattintva választhatsz.
Kollégánk gyakran ír a hazai akkumulátorgyárakról és azok káros hatásairól. De volt, hogy egy hulladéklerakó tulajdonosa fenyegette meg egy cikke miatt.
Gyakornunk három videóban mesél az átlátszós munkájáról.
Kollégánk őszintén vall az oknyomozó újságírás árnyoldalairól, de meglepő és szórakoztató élményeiről is.
Adatújságíró kollégánk három rövid videóban beszél arról, milyen adatokat sikerült kiderítenie a koronavírus-járványról.